Cíl: Zhodnotit četnost uveitid a očních komplikací u dětí s juvenilní idiopatickou artritidou (JIA) a tzv. JIA-like formou. Stanovit dobu nástupu očních potíží vzhledem k době diagnostiky základního onemocnění a určit nejčastější prediktivní faktor předcházející vzniku uveitidy.
Soubor a metodika: Retrospektivní analýza zdravotní dokumentace dětí s JIA a JIA-like uveitidou sledovaných v ambulanci dětské revmatologie a Oční klinice Fakultní nemocnice Ostrava v letech 2016–2024. Sledované parametry byly věk dítěte při stanovení diagnózy JIA, JIA-like formy, laboratorní vyšetření, oční nález, věk v době prvních příznaků uveitidy a časová souvislost s dobou stanovení diagnózy základního onemocnění, oční komplikace opakovaných atak uveitidy a celková léčba základního onemocnění.
Výsledky: Ve skupině s potvrzenou JIA bylo 27 dětí, věkový průměr 5 let. U 10 pacientů byla diagnostikována forma přední či zadní uveitidy. Průměrný věk v době diagnózy JIA byl 6 let. Průměrná doba od stanovení diagnózy JIA k objevení se patologického očního nálezu byla 38 měsíců. Oční komplikace jsme zaznamenali u 50 % dětí, nejčastěji se jednalo o kataraktu (40 %). U všech dětí s uveitidou byla laboratorně zjištěna ANA pozitivita protilátek.
Pacientů s JIA-like uveitidou bylo 8, věkový průměr 9 let. Všechny děti měly známky přední či zadní uveitidy, průměrně se projevily v 8,5 letech. Vyloučení diagnózy JIA bylo stanoveno průměrně za 6 měsíců od objevení se oční patologie. U 88 % dětí se vyskytly oční komplikace, nejčastěji zadní synechie (63 %). Laboratorně byla zjištěna ANA pozitivita protilátek u 88 % dětí s uveitidou.
Závěr: Pravidelná oční vyšetření u pacientů s JIA jsou nutná vzhledem k možnému výskytu komplikací, jejichž častější výskyt lze očekávat u mladých dívek s JIA-like uveitidou a pozitivitou ANA protilátek.